Genetická ambulance Rajská zahrada
Cílem genetické konzultace je stanovení rizika genetického onemocnění u plodu, resp. stanovení diagnózy genetického onemocnění jak u narozeného jedince tak u plodu, a zejména navrhnutí dalšího postupu. V případě dárců pohlavních buněk eliminuje genetická konzultace a následné genetické vyšetření riziko přenosu genetické zátěže. Konzultace s lékařem (klinickým genetikem) je hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Nepojištěným klientům lze nabídnout konzultaci v režimu samoplátce.
Genetické poradenství je založeno na komunikaci klinického genetika s pacientem. Pokud máte obavy z případné genetické zátěže své nebo svých potomků, potom je vhodné konzultovat tyto obavy s odborníkem. Doporučení ke genetické konzultaci Vám vystaví Váš praktický lékař nebo gynekolog. V některých případech je možné provést konzultaci i bez doporučení lékaře. Důležité je si uvědomit, že veškeré informace, které genetikovi poskytnete, jsou důvěrné. Klinický genetik není oprávněn Vám cokoli nařizovat, pouze Vás nestranně informuje o skutečnostech, které zjistil. Může Vám doporučit provedení dalších vyšetření a navrhnout opatření přispívající k řešení Vaší situace. Rozhodnutí o navrženém postupu je nezadatelným právem konzultované osoby nebo páru. Při rozhodování o návštěvě klinického genetika mějte na paměti, že není sebemenší důvod k obavám.
Genetická diagnóza se opírá o zdravotní záznamy pacienta, jeho klinicko-genetická vyšetření, případně vyšetření širší rodiny. V případě potřeby lze v naší akreditované laboratoři provést řadu genetických vyšetření. Po zjištění diagnózy (třeba jen pravděpodobné) Vás genetik srozumitelně informuje o genetické prognóze a případném riziku. Je důležité, aby předávané informace byly pro klienta srozumitelné, zejména pokud vedou k závažnému rozhodnutí. Toto rozhodnutí musí lékař vždy akceptovat. Před genetickou konzultací nebo v jejím průběhu je nutné vyplnit Dotazník ke genetickému vyšetření. Formulář dotazníku si můžete stáhnout z odkazu uvedeném níže nebo v sekci Ke stažení. Dotazník si také můžete vyzvednout osobně v ambulanci GENvia a to kdykoliv v době ordinačních hodin. Podklady pro genetickou konzultaci tak můžete vyplnit v klidu domova. Pokud tuto možnost nevyužijete, dotazník obdržíte a vyplníte v průběhu genetické konzultace.
V následujícím přehledu naleznete příklady modelových situací, kdy je vhodné podstoupit genetickou konzultaci:
- Partneři s pozitivní anamnézou (neplodnost, sterilita nejasné etiologie, opakované těhotenské ztráty, vývojové vady v rodině, dědičná onemocnění v rodině)
- Partneři před IVF
- Dárci pohlavních buněk (spermií a oocytů) pro potřeby IVF
- Vyšetření pokrevně příbuzných partnerů, příbuzenské sňatky
- Rodiny s výskytem nádorových onemocnění v několika generacích nebo u dítěte
- Rodiny s výskytem cystické fibrózy
- Rodiny s výskytem vrozených vývojových vad nebo s podezřením na dědičnou chorobu
- Osoby s dědičným sklonem k trombózám (vyšetření trombofilních mutací)
- Osoby s kostní dysplazií a malým či nadměrným vzrůstem
- Děti s předčasnou či opožděnou pubertou nebo s vývojovými vadami genitálu
- Děti s psychomotorickou retardací
- Těhotné ženy s nálezem v biochemického screeningu nebo ultrazvukovém screeningu
- Těhotné ženy starší 35 let v době porodu
- Klienti vystavení vlivu mutagenů (práce v rizikovém prostředí, stav po onkologické léčbě)
Ordinační hodiny
Úterý | 11:00-17:00 |
Pátek | 11:00-17:00 |
Kontakty
Vedoucí lékařka: | MUDr. Kamila Světnicová |
telefon: | 777 669 470 |
e-mail: | ambulance@genvia.cz |
Poznámka 1: Pro objednání do genetické ambulance využijte, prosím, přednostně e-mail, ve kterém uveďte důvod konzultace, jméno a kontaktní telefon.
Poznámka 2: Před návštěvou ambulance vyplňte následující dotazník.
Umístění ambulance
Genetická ambulance se nachází v Praze 9, u zastávky metra trasy B „Rajská zahrada“, v areálu polikliniky – vchod z ulice Černičná
Dostupnost z MHD
Dostupnost autem
Příjezd k poliklinice s následným parkováním před poliklinikou nebo v přilehlých ulicích.